А) Пазарувай насипно, без опаковки
Преди години всички стоки са се продавали насипно. Сега нещата са много по-различни – използваме голямо количество картонени и пластмасови опаковки, целофан, станиоли, кутийки, пликчета. Покрай промените в климата и опасностите за здравето ни хората започват да се замислят за алтернативи. В Германия вече е отворил врати първият магазин за изцяло насипна храна. Купувачите носят свои собствени съдове и контейнери, които се пълнят с желаната стока. Ние също можем да се опитаме да направим първи стъпки в тази посока.
Много са храните, които може да бъдат купени насипно – като започнем от плодове и зеленчуци, минем през ядки и варива и стигнем до котешка храна. Продавачите в магазина биха могли да претеглят закупеното от теб в съд, който сам си носиш. Така спестяваме еднократните опаковки, а и имаме по-добър начин за съхранение на храната ни.
Наясно сме, разбира се, че не всички опаковки могат да бъдат избегнати. В тези случаи е добре да помислим за следващото решение – рециклирането.
Б) Носи собствени съдове за многократна употреба

Снимка от флашмоба “Извади си главата от торбата”, организиран от СИПИ.еу и За Земята през юли 2014г

Снимка от флашмоба “Извади си главата от торбата”, организиран от СИПИ.еу и За Земята през юли 2014г
Пластмасовите съдове за еднократна употреба са навсякъде около нас – с кафето сутрин от магазинчето, обядът в офиса, храната, която взимаме за вкъщи. За съжаление хартиените им варианти (например картонена чашка) не са по-добрия избор, тъй като често те имат допълнително пластмасово покритие, което ги прави трудни за разграждане и рециклиране.
СИПИ.еу предлага следното решение – собствена чашка за многократна употреба – метална, керамична, стъклена. Собствена кутиа за храна или обикновен буркан, в който да ни сложат храната за вкъщи.
По-здравословно, по-природосъобразно и по-приятно е. Ако веднъж ни стане навик, пластмасата вече е нежелана.
В) Носи си торбичка
По данни на Европейската комисия всеки един българин използва средно 240 найлонови торбички на година. Много от тях са използвани само еднократно, а и не се рециклират. По-късно ги забелязваме из клоните на дърветата, в морето, прелитащи в небето.
Вредата от пластмасата е толкова голяма, че цената, която реално плащаме за найлонова торбичка, далеч надвишава 10 стотинки.
Платнената торбичка е лека и заема малко място. Не се къса, пере се, а и е хубава на външен вид. Можеш да си носиш каквото поискаш в нея. А ако случайно все пак ти попадне найлонова торбичка – използвай я отново следващия път, когато отиваш до магазина.