
Животът на повечето от нас е устроен така, че всеки ден пазаруваме различни продукти. А към продуктите принадлежи и опаковка – торбичка, дори няколко. Пластмасова чашка за сутрешното ни кафе, бъркалка, стиропорена кутия за обяд с пластмасова вилица и пластмасово ножче – те също в торбичка. Съдовете и торбичките за еднократна употреба безспорно имат своите предимства, но все по-належащо става да се замислим и за другата им страна – недостатъците. Защо ни е нужно да се откажем от пластмасовите изделия за еднократна употреба и да преминем към техни алтернативи?
Здравето ни. Пластмасата ни вреди два пъти. Първият път е при производството ѝ –добавянето на суровините, производството и транспортът дават своя отпечатък върху въздуха, който дишаме.
Вторият път е при използването ѝ – повечето видове пластмаса отделят вредни канцерогенни вещества, особено при нагряване. Тези съединения попадат в храната/водата ни, а оттам – и в самите нас.
Светът около нас. След еднократната употреба на всяка една торбичка или чашка, те изчезват от полезрението ни, но остават на земята – разграждат се в продължение на десетилетия, проникват в почвите, въздуха, водата. И отново в самите нас.
Животни и растения.Човешката дейност и в частност отпадъците променят околната среда не само на хората, а и на всички останали растителлни и животински видове. В резултат на това популациите намаляват, а с това и богатството на Земята.
Удобството ни. Свикнали сме да смятаме, че изделията за еднократна употреба са практични. На всеки обаче се е случвало найлоновото пликче да се скъса, пластмасовата чашка с горещ чай да ни опари, кутията за храна да протече, а пластмасовата виличка да се счупи.
Добрата новина е, че решениетго на проблема с пластмасата и другите изделия за еднократна употреба е лесно приложимо от всеки един от нас: заменяне на съдовете за еднократна употреба с такива за многократно използване.